Sorunları Büyümeden Çözelim

Psikolojik Sorunlar insanların yaşam kalitesine son derece olumsuz etki yaratmaktadır. Psikolojisi olumsuz etkilenen insanlar sosyal hayatına devam etmek konusunda sorun yaşamakla birlikte psikolojik etkinin getirdiği fizyolojik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Günümüzde yaygın olarak var olan ve dünya üzerinde ölümcül hastalıklar olarak nitelendirilen hastalıkların fazla olmasında toplumun stres diye nitelendirdiği kaygı, depresyon, takıntı gibi sorunların temelde yattığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

 

Toplum kanser gibi hastalıkları olan kişilere moralini yüksek tut gibi tavsiyeler verir. Toplumun moral dediği tanım bilimsel olarak psikolojini iyi tut tavsiyesidir fakat psikolojik sağlığımız iyi tut demekle iyi tutulamaz, bu durum çoğu zaman insanların elinde değildir. Anksiyete, depresyon, takıntı gibi sorunlar insan beynini meşgul eder, davranış olarak normal şartlarda asla yapmayız dediğimiz davranışları yaptığımız anlarla bizi yüzleştirir. Çünkü psikoloji her şeydir. Psikoloji yaşam kalitemizdir. Psikoloji en büyük kazancımızdır. Sağlıksız bir psikoloji ile maddi koşullarımızı yüksek tutmamız bile çok zor hale gelmektedir.

 

Mutlu insan işine odaklanabilir, özel hayatına odaklanabilir, duygularına odaklanabilir, kendini daha fazla nasıl geliştirmesine odaklanabilir. Mutsuz insanın bunlara odaklanacak hali yoktur çünkü sağlık insanlar için en önemli noktadır. Yaşamsal olarak sağlığın en önemli olduğu hemfikri ile düşündüğümüz zaman sağlığın en önemli noktasının da psikoloji olduğu aşikardır. Çünkü psikolojik sorunları bizleri düşüncelerle boğuşmakla başbaşa bırakırken aynı zamanda hiçbir doktor testiyle, kan testiyle radyolojik görüntülerle görünmeyen mide sorunları, bağırsak sorunları, migren, kas ağrıları, kalp çarpıntıları, nefes sorunları gibi birçok etkiyi aynı anda veya ayrı ayrı yaşatmaktadır.

Peki psikolojik sorunlar bu derece ciddi durumlara sebep olurken biz psikoloğa ne zaman gitmeliyiz?

 

Psikolojik sorun yaşayan insanlar genellikle sorunlar artık son noktaya gelince, içinden çıkılamaz bir hal alınca, sosyal hayatına devam edemez duruma gelince psikolojik desteğe başvururlar çünkü önce acaba zamanla geçer mi yada kendim halledebilir miyim gibi düşünceleri olur fakat sorunlar büyüyünce yani artık kendim çözemiyorum uzmana gitmeliyim denilen noktada gelinince hem danışanlarımız daha uzun süreler terapi almakta, yaşanan sorunun daha uzun sürmesine sebep olmakta, hemde daha fazla maddi koşullar altına girmelerine sebep olmaktadır.

 

Sorunları büyümeden çözmek psikolojik sorun yaşayan insanlar için her açıdan daha avantajlıdır. Öncelikli avantajları daha sağlıklı olmak ve yaşanan sorunların nüksetmemesini sağlamaktadır. Sorunların büyümesini beklemeden yani davranışlarımızda ve düşüncelerimizde psikolojik açıdan bir gariplik gördüğümüzde hemen uzmana başvurmalıyız. Psikolojik bozuklukların sorunların büyümeden çözülmesi açısından biyolojik hastalıklardan farkı yoktur. Uzmana gitmek için Vücudumuzda beliren bir nodülün kitleye dönüşmesini nasıl beklemememiz gerekiyorsa psikolojik sorunlarında büyümesini beklemeden uzman yardımına bir psikoterapi süreci başlatmak için başvurulması gerekmektedir.

“Hiçbir şey yolunda gitmediği ve tüm motivasyonunu kaybettiği için gizlice psikolojik sorun yaşamakta.”


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?