Kayseri Depresyon Tedavisi

Kayseri depresyon, bireylerin sürekli üzüntü duyması ve ilgi yaşaması nedeni ile meydana gelen bir duygu durum bozukluğu olarak ifade edilebilir. Depresyon bunun yanı sıra majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon şeklinde de adlandırılmaktadır.

Depresyon sorunu ile karşılaşan bireylerin hisleri, düşünceleri ve davranışları normal bireylerden farklılık göstermektedir. Bu nedenle fiziksel ve duygusal problemler meydana gelebilmektedir. Günlük aktiviteler gerçekleştirilirken çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Hatta bazı durumlarda yaşamın geneli ile ilgili pek çok sorun oluşur.

Depresyon genel olarak bireylerin nasıl hissettiği nasıl düşündüğü ve nasıl davrandığını belirleyen ve yaygın olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ancak depresyonun tedavisi mümkündür. Depresyonun birbirinden farklı belirtileri vardır. Söz konusu belirtiler genel olarak aşağıdaki gibidir.

Kayseri Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Sıkıntı ve üzüntü veren olaylarda bireylerin kendilerini üzgün hissetmeleri normal bir durumdur. Ancak bireyler depresyondayken üzgün hissetmenin çok daha ötesinde duygular içerisine girerler. Bu doğrultuda üzüntü ile depresyonun karşılaştırılmaması gerekir. Başlıca depresyon belirtileri aşağıdaki gibidir.

 •  Sürekli üzgün hissetme hali
 •  Günlük aktiviteler karşı zevk ve ilgi kaybının oluşması
 •  İştahta değişiklik meydana gelmesi, aşırı yemek yeme isteği ya da iştahsızlık
 •  Uykuya dalarken zorluk çekmek,sık sık uyanmak ya da aşırı uyuma isteği
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Hareketlerde yavaşlık ve konuşma da güçlük çekme
 • Suçlu ve değersiz hissetme
 • Karar verme de zorluk çekme
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • İntihar etme eğilimi

Bireylere depresyon tanısının konulabilmesi için bahsedilen belirtilerin en az 2 hafta sürmesi gerekir. Bunun yanı sıra depresyon çocukluktan yaşlılığa kadar her yaş grubunda görülebilir. Kadınlarda çok daha yoğun bir şekilde görülen depresyona yakalanan kişilerde tekrarlanma olasılığı bulunmaktadır.

Kayseri depresyon Tanısı ve Tedavisi

Depresyonun belirli bir nedeni bulunmamaktadır. Bireyler yaşadıkları çeşitli problemler nedeni ile depresyona girebilmektedir. Kişinin ölüm acısı çekmesi, ayrılık, alkol, iş kaybı, travmatik bir çocukluk, düşük sosyoekonomik gibi durumlar depresyon için risk faktörleridir.

Depresyon tanısı bir psikiyatri tarafından konulmaktadır. İyi tanımlanmış ve sınıflandırılmış bir psikolojik rahatsızlık olan depresyonda en iyi tanı hastanın öyküsünün iyi bir şekilde dinlenmesidir. Bunun yanı sıra doktorlar tarafından kullanılan bir depresyon testi de bulunmaktadır. Depresyon tedavisin kullanılan çeşitli terapiler vardır. Bunlar bilişsel davranışçı terapi, kişiler arası terapi, psikodinamik terapi, EMDR terapisi, aile terapisi, insancıl-varoluşçu terapi, farkındalık temelli terapigibi terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu terapi yöntemlerinin her biri hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenmektedir. Bireylerin sorunu sadece kendisi ile değilse ve ailesi ile ilgili çeşitli problemler yaşıyorsa bir aile terapisine ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra en çok kullanılan tedavi yöntemi ise bilişsel davranışçı terapidir.

Kayseri depresyon tedavisi hakkında bilgi sahibi almak istiyor ve çeşitli sorular yöneltmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Depresyon tükenmiş egonun tecrübesidir.”
Carl Gustav Jung


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?