Ergen Terapisi

Ergen Terapisi yenidoğan bebeklik döneminden ergenlik döneminin sonlarına doğru olan bölümü kapsayan uzman desteği gerektiren ciddi bir psikoloji alanıdır. Durumu ciddi yapan nokta çocuklukta doğru atlatılamayan dönemlerin yetişkin düzeyine gelince de insan hayatını son derece etkilemesidir.

Ergen Terapisi

Ergen terapisi ile çocuklarınızın yaşadığı sorunları giderirken daha sağlıklı bir ruh gelişimine kapı aralayabilirsiniz. Kayseri psikolog hizmetleri ile destek alabileceğiniz bu çok önemli konu için öncelikli olarak çocuğunuzun yaşadığı problemlerin farkına varmanız gerekir.

Gelişim döneminde yaşanan duygusal gerilimler çocuklarda sosyal problemler, öğrenme bozuklukları, psikolojik gerginlik ve vurdumduymazlık gibi sorunların baş göstermesine neden olur. Bu sorunlar yetişkinlik dönemine sirayet edebilecek ciddi durumlar olduğundan henüz çocukluk ya da ergenlik çağında problemlere çare bulunması gerekir. Uygun terapiler ve uzman desteği bağlamında giderilebilecek olan bu sorunları göz ardı etmek bireyin ilerleyen yaşamında daha ciddi sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

Ergen Terapisi Nasıl Gerçekleşir?

Klasik bir terapiye benzetilebilecek olan çocuk ve ergen terapisi uzman bir psikolog eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Uzman psikolog, çocuğunuzun sorunlarını konuşarak öğrenmeye çalışırken psikoterapi noktasında nasıl bir yöntem izleneceğine karar verir. Karar aşamasında çocuğun anlattıkları, mevcut duygusal durumu ve tedaviye bakış açısı değerlendirilir.

Uzman psikolog tarafından tedaviye karar verildiğinde ilaç ve psikoterapi uygulamalarına başvurulabilir. Psikoterapi uygulamasının en önemli detaylarından biri de çocuğun ya da ergen bireyin kendini rahat hissedeceği bir ortam tesis edilmesidir. Terapinin başarılı olmasında güven duygusu oldukça önemlidir. Bu sayede birey psikolog ile daha sağlıklı bir iletişim kurarak duygularını daha rahat aktarabilecektir.

Seans süresince gerilimden uzak ve bireyin sorunlarını çözmeye yönelik bir süreç takip edilmesi amaçlanır. Gerilimden uzak seans sonunda seansların devamı için bir programlama yapılır. Genellikle birden fazla seans şeklinde devam eden çocuk ve ergen terapisi bazen tek seansta da sonuçlanabilir.

Ergen Terapi Çeşitleri

Çocuk ve ergen terapisi uygulamalarında bireyin yaşı ve duygu durumuna göre farklı terapi çeşitlerine başvurulabilmektedir. Burada uygulanacak olan terapi çeşidinin kararı ilk görüşmeden hemen sonra verilir. Peki, Kayseri psikolog çözümlerinde uygulanan terapi çeşitleri nelerdir?

Oyun Terapisi

Anaokulu çağındaki çocuklar için tercih edilen bu terapi ile travmaların oyuncaklar ve farklı oyunlar ile giderilmesi amaçlanır. Çocuğun yaşına ve kavrama seviyesine uygun bir şekilde kullanılan oyuncaklar kendini ifade edebilmesinde etkin rol oynar.

Grup Terapisi

Sosyalleşme konusunda sorun yaşayan ve utangaçlık problemini aşamayan çocuklar için sosyal iletişimi güçlendirecekleri bir terapi sunulur. Bu terapi sayesinde çocukların daha girişken olmalarına imkân tanınır.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Sürekli ilgi isteyen ve takıntılı davranışlar nedeni ile aile yaşantısında ‘yaramaz’ olarak ifade edilen kişiler için uygulanan bir terapi çeşididir. Bu terapi sayesinde sorun kabul edilen davranışların düzeltilmesi hedeflenir.

Aile Terapisi

Aile içinde meydana gelen ciddi sarsıntılar nedeni ile psikolojik sorunlar yaşayan çocuklar için aile terapisine başvurulur. Uzman psikolog burada aile içerisindeki bağların kuvvetlendirilmesini sağlar. Aile fertleri ile bir araya gelinmesi bu terapinin en ayırt edici özelliğidir.

Bireysel Terapi

Bireysel terapide hedef konuşmalar yapılması ile çocuğun problemlerine çözüm üretilmesidir. Psikoloğun bireysel terapi ile çocuklara yönelik daha önceki çalışmaları bu konuda etkin başarı elde edilmesini sağlar.

Çocuğunuzun yaşadığı ruhsal sorunları yukarıdaki terapilerden biri ile çözmek için Çocuk ve Ergen Terapisi hizmeti almaya hemen başlayabilirsiniz.

“İnsanlığın ergenlik hali, bütün aptallığına rağmen, hayatı boyunca, özgür bir yaratığa en çok benzediği dönemdir.”
hakan günday


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?