EMDR Terapisi

EMDR terapisi, İngilizcede ‘Eye Movement Desensitization and Reprocessing’ kavramının kısaltması olarak bilinen ‘Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’ tedavisidir. Psikoloji ve tıp alanında EMDR olarak anılan bu terapinin amacı yaşamınızda derin izler bırakan olayların etkisinden kurtulmanızı sağlamak vardır.

İnsan, yaşadığı sosyal çevrede gelişen pek çok olayın bir parçasıdır. Çevreden bağımsız düşünülemeyen insanın etkisinde kaldığı büyük olaylardan kurtulması çoğu zaman mümkün olmaz. Söz konusu durum yaşam kalitesini düşürdüğü gibi iş ve aile yaşantısında çeşitli sorunlara neden olur. EMDR terapisi bu tür sorunları gideren bir psikoterapi uygulamasıdır.

Terapi sırasında zihinde biriken kötü anıların yeniden işlenmesi amaçlanır. Rahatsızlığa ya da huzursuzluğa neden olan durumların bilgi işleme mantığı çerçevesinde yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Yanlış inanış, kötü hatıralar ya da diğer bazı sorunların yaşam tecrübesini olumsuz etkilememesi adına değiştirilmesi terapinin sonunda elde edilen asıl sonuçtur.

EMDR Terapisi Nasıl Gerçekleşir?

Kayseri EMDR terapisi desteği almak istediğinizde uzman psikolog öncelikle sizinle güçlü bir ilişki kurarak anılarınıza ulaşmaya çalışır. Anılara ulaşılmaya çalışılırken görme ve duyma organlarının uyarılması hedeflenir. Uyaranlar terapinin temelini oluştururken uyarıcılar sayesinde beynin iki lobu arasında geçiş sağlanır.

Geçiş ve uyarma işlemleri sayesinde insan zihninde depolanmış olan hatıraların giderilmesi sağlanırken güçlü bir bakış açısı ve güvenilir bir felsefe aktarılmaya çalışılır. Birey kendini güvende hissedeceğinden psikolojik olarak karşı karşıya kalacağı sorunların etkisinden çabucak sıyrılır.

EMDR terapisi genellikle hipnoz uygulamaları ile karıştırıldığından bu terapinin hipnozdan oldukça farklı olduğu vurgulanmalıdır. Birey seans boyunca bilinçli ve uyanıktır. Hipnozda ise bireyin anılarına ulaşmak için hipnotize edilmesi yani bilinçsiz olması sağlanır. Kayseri EMDR terapisi oldukça başarılı bir uygulama olmasının yanı sıra uzman psikolog tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinden terapi konusunda seçici olmanız şarttır.

EMDR Terapisi Hangi Problemler İçin Uygulanır?

Psikolojik sorunlarınızın ortadan kaldırılmasında oldukça değerli bir yöntem olan EMDR terapisi genellikle korku ve kaygılara yönelik bir terapidir. Ancak bu tip sorunların yanı sıra başka psikolojik problemlerin de EMDR uygulamaları ile giderilebileceği söylenebilir. Aşağıda Kayseri EMDR terapisi ile baş edebileceğiniz sorunları keşfedebilirsiniz.

• Deprem, trafik kazası, cinsel taciz, savaş ve şiddet eylemlerinin etkilerini ortadan kaldırır,
• Olumsuz deneyimler ve kötü hatıraların etkilerini giderir,
• Anksiyete, kızgınlık, öfke nöbetleri ile depresyonun iyileştirilmesini sağlar,
• Aile içi şiddet, boşanma, okulda yaşanan travmatikolaylar ve diğer kriz nedenlerinin etkileri de EMDR terapisi ile ortadan kaldırılabilir.
EMDR Terapisi Süreci

EMDR terapisi ile çok özel çözümlerden yararlanabiliyor olsanız da sürecin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi adına öncelikle bir tarama senası gerçekleştirilir. Tarama seansında bireyin karşılaştığı problemler ve bu problemlerin neden olduğu travmaların giderilmesine odaklanılır. Uzman psikolog eşliğinde gerçekleşen terapinin kaç seans devam edeceği bireyin terapiye yanıt verme durumuna bağlı olarak değişir.

Siz de yaşamınızı derinden etkileyen sorunlardan kurtulmak için Kayseri EMDR terapisine başvurabilirsiniz. Uzman psikolog eşliğinde gerçekleşecek seanslar sonunda daha güçlü ve enerjik bir yaşamınız olacak. Üstelik EMDR terapisi fiyatları da bütçenizi kesinlikle zorlamayacak!

“Kendi realitenizin yaratıcısı sizsiniz ve hayat, düşündüğünüzden başka bir yol gösteremez.”
Neale Donald Walsh


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?