EMDR İle Anıları Silmek Mümkün mü?

Emdr terapisi anıların tekrardan işlenmesi ve duyarsızlaştırması işlemidir.  Emdr göz hareketleri ile kişinin yaşadığı olumsuz anıların hayatını etkilememesi ve işlevsellliğinde problem yaşamaması için uygulanır. Türkiye’de ilk istanbul emdr terapisi, ataşehir emdr terapisi, üsküdar emdr terapisi, kadıköy emdr terapisi, anadolu ve avrupa yakası emdr terapisi olarak marmara depremzedelerinin deprem anısı üzerinde çalışılmıştır. Anılar hayatımızın önemli bir alanını kapsamakta ve yaşadığımız her dakikada her davranışta bizleri etkilemektedir. Emdr terapisi kısa zamanlı anılar, orta zamanlı anılar, uzun zamanlı anılarda çalışılmaktadır. Emdr terapisi anksiyete (kaygı) bozukluğu, depresyon, okb, TSSB (Travma sonrası stres bozukluğu), yaşanan cinsel taciz, şiddet olayları. Kısacası her psikolojik bozukluk ve her olumsuz anı için kullanılabilir. Şimdi size bir soru :

Dün akşam hangi yemeği yediniz?
Sanırım cevabı buldunuz fakat biraz düşündünüz değil mi?

Bir hafta önce akşam yemeğinde ne yediniz desem. Sanırım cevabı bulamadınız. Çünkü beynimiz gereksiz ve önemsiz bulduğu anıları bir süre beynimizde tutarken bir süre sonra bunları beynimizden silmektedir. Yaşadığımız kötü anılar da dün ne yediğimiz sorusuna verdiğimiz cevap gibi aslında farketmesek bile aklımızda ama malesef bir hafta süre geçtiğinde ne yediğimizdeki gibi aklımızdan gitmiyor. Farketmesek bile anılarımız güncel olarak beynimizde olmasa bile psikolojimizi çok etkilemektedir. Bizlerin bu anıları bulması gün yüzüne çıkarması tekrardan duyarsızlaştırıp işlemesi ve tekrardan unutulmaya bırakılması gerekmektedir.

Emdr Terapisi Anadolu yakası Ataşehir İstanbuldaki kliniğimizde çalışılmakta ve uygulanılmaktadır.  Emdr terapsiini cihazlar yardımı ile yaptığımız göz hareketleri ve kelebek kucaklaması tekniği ile kullanılmaktadır.

Dünyanın en geçerli tekniklerinden biri olan Emdr Terapisi uygulayıcısı olmak için detaylı bir eğitim sürecinden geçilmektedir. Peki Emdr Terapisi olumsuz anılarımızı siler mi?

Unutmayınız ki beyinden birşey silmek mümkün değildir ki doğru da değildir. Anılarımız kötü yaşantılarımız hernekadar kötü olursa olsun bize aittir ve bu anıları bizim yaşadığımız gerçeğini değiştirmez. Bundan dolayı Emdr terapisi beyinden anı silmek amaçlı değil var olan anıların danışanı artık etkilememsi üzerine çalışılan bir yöntemdir.

 

“Beynimiz sürekli farkındalığımız dışında bağlantılar kurmaktadır.”
Francine Shapiro


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?