Cinsel İstek Eksikliği

Cinsel istek eksikliği kadınlarda ve erkekler de sık sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Cinsel istek eksikliğini herhangi bir nedenden dolayı meydana gelebilen ve 6 aydan fazla süre ile cinsel düşüncenin hiçbir şekilde olmaması olarak tanımlamak mümkündür.

Kadın ve erkeğin cinsel hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan sağlıklı olmaları gerekir. Bazı dönemlerde bireylerin aklından hiçbir şekilde cinsellik geçmez ve cinselliğe ihtiyaç duymazlar. Kişinin yaşadığı durumlar, üzüntü, kayıp ve yorgunluk gibi nedenler kısa süreli cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu isteksizlik kısa süreli olup kendi kendine geçer. Ancak isteksizliğin 6 aydan daha uzun sürmesi durumunda tedavi edilmesi gerekir. Kadınlarda da erkeklerde de meydana gelebilen bu durum da birey karşı cins tarafından uyarılsa dahi hiçbir şekilde istek duymaz. Cinsel isteksizlik 3 şekilde karşımıza çıkar.

Cinsel İsteksizlik Türleri

Cinsel isteksizlik türlerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Primer Cinsel İsteksizlik:

Ergenlik döneminde başlayan bir problem olan primer isteksizlikte bireyler hiçbir şekilde cinsel istekte bulunmaz.

Sekonder Cinsel İsteksizlik:

Bu isteksizlik türünde cinsel açıdan bireyler daha önce aktiftir. Ancak daha sonra isteksizlik oluşur. Genellikle olumsuz bir durumun neticesinde meydana gelir.

Durumsal Cinsel İsteksizlik:

Zaman zaman bireylerde istek kaybolabilir. Stresli günler, maddi kayıp ve kaygılar, duygu değişiklikleri bu duruma neden olmaktadır.

Psikolojik Faktörlere Bağlı Cinsel İsteksizlik

Psikolojik nedenler ile meydana gelen cinsel isteksizlik sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bireylerde meydana gelen cinsel isteksizlik probleminin %99’u psikolojik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bu durum genellikle evlilik ile ilgili problemlerden kaynaklanırken vajinismus gibi sağlık problemlerinin bir sonucu olarak da meydana gelebilmektedir. Cinsel fobi, cinsel ilişki de ağrı, tiksinti, depresyon gibi psikolojik faktörler cinsel isteksizliğin temelini oluşturabilmektedir. Özellikle depresyona bağlı olarak çoğu kişi de cinsel istekte azalma meydana gelebilir. Bu kapsamda bireyler karşı cinsi çekici bulmaz ve hiçbir şekilde istek duymaz.

Anksiyete ve panik bozukluk durumlarında da bireyler de cinsel isteksizlik oluşabilmektedir. Aynı zamanda ağır kişilik bozuklukları, paranoid kişilik ve obsesif kişilik bozukluğu cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisi, cinsel isteksizlik problemi ile karşılaşan ve bu probleme çözüm bulmak isteyen kişilere sunulan bir tedavidir. Bireylerin cinsel isteksizlik sorununun tedavi edilebilmesi için öncelikle altında yatan nedenin bulunması gerekir. Buna göre psikolojik ya da fiziksel bir tedavi uygulanmaktadır. Cinsel isteksizliğin altında psikolojik bir neden yatıyorsa bir psikiyatr aracılığı ile soruna çözüm bulunması gerekir. Bu kapsamda örneğin vajinismusun bir sonucu olarak cinsel isteksizlik meydana geliyorsa öncelikle vajinismus problemine çözüm bulunması gerekir.

Siz de cinsel isteksizlik problemi yaşıyor ve tedavi olmak istiyorsanız tedavi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Kaygı yarının faresinin bugünün peynirini yemesidir.”
Samuel Smiles

Yorum ekle


  Whatsapp
  1
  Yardımcı olmamızı istermisiniz?
  Psikolog Berat HAZAR
  Merhaba,
  Size nasıl yardım edebilirim?